शल्यक्रिया गर्दा बिरामीलाई बेहोस किन बनाइन्छ

समाचार

काठमाडौँ । स्वास्थ्यमा देखिएको गम्भीर समस्याको समाधानको प्रमुख उपाय भनेको शल्यक्रिया । सानो होस् या ठूलो, स्वास्थ्यमा देखिएको धेरै समस्या समाधानको पाटो हो शल्यक्रिया ।

शल्यक्रिया गर्दा बिरामीलाई प्रायः बेहोस बनाइन्छ । शल्यक्रिया गर्दा बिरामीलाई बेहोस गराउने प्रक्रिया निकै महत्त्वपूर्ण प्रक्रिया हो । कुनै पनि शल्यक्रियामा शरीर बेहोस गराउँदा बिरामीलाई दुखाइ कम मात्र हुँदैन यसबाट हाम्रो महत्त्वपूर्ण अङ्गहरु पनि जोगाउन सकिन्छ । शल्यक्रियाको समयमा बिरामी एकदमै डराउने र आत्तिने पनि हुन्छन् । त्यही भएर पनि बिरामीलाई बेहोस बनाउने गरिन्छ । मेडिकल भाषामा यसलाई एनेस्थेसिया प्रक्रिया भनिन्छ ।

शल्यक्रिया गर्दा किन बेहोस गराउने, यसले बिरामी र शल्यक्रियामा कस्तो असर गर्छ, शल्यक्रियाको समयमा बिरामी र स्वास्थ्यकर्मीको टिमले ध्यान पु¥याउनु पर्ने कुरा लगायतको विषयमा आज सिभिल अस्पतालका एनेस्थेसिया विभाग प्रमुख एनेस्थेसियोलोजिस्ट डा. अनुज रायमाझीले जानकारी गराएका छन् ।

Leave a Reply